SCURT ISTORIC:

În anul 1922 avea să se ridice o școală cu profil de specialitate, care, ulterior, avea să devină Liceul Industrial de Băieți.

În anul 1948, după prima reformă a învățământului, Ministerul Agriculturii preia baza materială a școlii și dă un nou profil, care avea sa devină, la 01.09.1949, Școala Profesională de Mecanică.

Datorită nevoilor stringente ale noii agriculturi, la 01.09.1953, școala va funcționa sub denumirea de Școala Profesională de Tractoriști.

Din anul 1955, pentru școală începe etapa a doua, funcționând sub numele de Școala Profesională de Mecanici Agricoli.

Denumirea și meseriile au fost schimbate de-a lungul anilor, după cum o cereau interesele locale și generale, până când, în anul 1990, școala capată denumirea de Grupul Școlar Agricol Corabia.

Începând cu 01.09.2008, Grupul Școlar Agricol funcționează sub denumirea de Colegiul Tehnic ”Danubius” Corabia.